jaryczewski.com
jaryczewski.com
biografia dyskografia galeria kino linkownia mp3 teksty prasa jary band exces minnesota blues

minnesota blues

SPEKTAKL "MINNESOTA BLUES"

     Chcemy opowiedzieć historię życia dwóch młodych ludzi, na drodze których pojawiły się narkotyki, alkohol i leki psychotropowe. Ich losy połączyła nie pasja twórcza, lecz niszcząca moc uzależnienia i postępujący proces samodestrukcji. Jesteśmy przekonani, że spektakl teatralny i pokazana w nim historia o tej trudnej chorobie i uwikłanych w nią ludziach, najgłębiej, najskuteczniej trafi do serc odbiorców. Chcielibyśmy, żeby młodzi ludzie, ale nie tylko, mieli realny obraz tego, co to jest alkohol i narkotyki, by dwa razy zastanowili się zanim po coś sięgną. Tak łatwo wejść do tunelu, z którego niestety tylko nieliczni znajdują wyjście. Chcielibyśmy wreszcie pokazać, że nigdy nie jest za późno, że niekoniecznie trzeba umierać, nawet kiedy inni już dawno postawili na kimś krzyżyk. Podstawą jest wiara i nadzieja, a tych nigdy za dużo.

    "Minnesota blues" byłby pierwszym polskim musicalem rockowym. Do tego spektaklem zaangażowanym społecznie, mającym do załatwienia jakąś istotną sprawę. Połowa piosenek, które będzie można tam usłyszeć, to kultowe nagrania Oddziału Zamkniętego takie jak: "Prywatka", "Ten wasz świat", "Ich marzenia", "Andzia", "Jestem zły" czy "Obudź się". Druga połowa to piosenki specjalnie napisane przez Jaryczewskiego na potrzeby tego przedstawienia. Libretto napisał Arkadiusz Jakubik, autor i reżyser musicalu "Jeździec burzy" o życiu Jima Morrisona i historii zespołu The Doors, bijącym rekordy frekwencji w Teatrze Rampa w Warszawie.

     Reżyserem spektaklu "Minnesota blues" jest Arkadiusz Jakubik, kierownikiem muzycznym Krzysztof Jaryczewski. Główną rolę w "Minnesocie blues", obok aktorów Teatru Ludowego (obsada około 20 osób), zagrałby Paweł Kukiz.

Krzysztof Jaryczewski: "Po co to robić? Jest parę powodów. Jestem człowiekiem uzależnionym od alkoholu, leków i hazardu. Brałem też w swoim życiu narkotyki. Od ponad trzech lat utrzymuję abstynencję. Wiem jak to łatwo się zaczyna, poprzez piekło, o którym zdrowy człowiek nie może mieć pojęcia, kończąc na punkcie, w którym trzeba już dokonać ostatecznego wyboru: żyć czy umrzeć. Wiem ,że jestem wielkim szczęściarzem, bo wielu moich znajomych już odeszło. Przepełnia mnie wdzięczność do Boga za to, że dostałem drugie życie i wdzięczność dla ludzi, którzy podali mi pomocną dłoń. Problem uzależnień w wielu rodzinach czy społecznościach nadal niestety jest tematem tabu. Osoby uzależnione często traktowane są jak ludzie drugiej kategorii, chociaż oficjalnie mówi się, że to choroba. Wiem ile ciężkiej pracy włożyłem i nadal wkładam w to, by dojść do zdrowia. Niedawno na internetowym "czacie" ktoś mnie zapytał czy nie uważam, ze w Polsce jest za dużo tolerancji... Za dużo?!. Poradziłem mu, żeby lepiej się rozejrzał wokół siebie."

Arkadiusz Jakubik: "Jarego poznałem przypadkiem prawie dwa lata temu. Napisz "Minnesotę", napisz muzyczną sztukę o chorobie alkoholowej - mówi. Przyniósł swoje piosenki, te stare "Oddziałowe" i nowe, napisane specjalnie dla nie istniejącego spektaklu. Nie zastanawiałem się, ani chwili. Wierzę, że "Minnesota blues" to coś więcej niż przedstawienie muzyczne. Wierzę, że mamy tym projektem coś bardzo ważnego do załatwienia. "Minnesota blues" to nie jest biografia Jaryczewskiego - lidera "Oddziału Zamkniętego", rockowego idola Polski lat 80-tych, alkoholika, lekomana i hazardzisty. To historia, która mogła wydarzyć się wszędzie i każdemu. Myślę jednak, że nad bohaterami "Minnesoty blues", Fagotem i Miśkiem unosi się coś w rodzaju ducha przeszłości Jarego. Zresztą czyj duch powinien uwiarygodnić sens idei przedstawienia o alkoholiźmie i narkotykach? Czyje świadectwo jak nie Jaryczewskiego, będzie miało tę wagę, że przekona tych, którzy dopiero stoją nad krawędzią kieliszka, strzykawki i tych, którzy na zbity pysk lecą w przepaść, że mają jeszcze szansę, że nie wszystko stracone. Że można mieć wspaniałe rodziny, mężów, żony, słodkie dzieciaki, dobrą pracę i co tam jeszcze nam się wymarzy... Jeżeli "Minnesota blues" pomoże chociaż jednej zbłąkanej duszy, będę wiedział, że było warto napisać, a potem walczyć, prosić, przekonywać, zabiegać o wystawienie tego przedstawienia..."

dalej: Płyta"Minnesota Blues"

 
opis projektu
model terapeutyczny "Minnesota"
spektakl "Minnesota Blues"
płyta "Minnesota Blues"

biografia :: dyskografia :: galeria :: kino :: linkownia :: mp3 :: teksty :: jary band :: exces :: minesota blues

Designed by: ITC.CoM.PL    Powered by: www.hollywoodwwwstudio.com
Management: Hania Jaryczewska + 48 600 782 089     mail: haniabebe@gmail.com